Septembrsko srečanje v Mariboru

Posted in Reportaže

REČEM TI – VSTANI IN HODI!

Molitveno srečanje v Mariboru na temo molitve o ozdravljenju

Po poletnem premoru je v nedeljo 20. septembra 2015 v Slomškovi dvorani v Mariboru potekalo redno mesečno srečanje.

V začetku smo skupaj slavili, molili in častili Jezusa v Najsvetejšem zakramentu. Nato pa so udeleženci z zanimanjem prisluhnili gostu duhovniku g. Damjanu Mlinariču. Tudi sam je doživel ozdravljenje, po molitvi je bil ozdravljen aken. Poleg tega je bilo v njem tudi vedno manj jeze.

V Zahodni Evropi je veliko jemanja zdravil in veliko zdravnikov, v Afriki pa je malo zdravnikov. In tam se ljudje obrnejo ali na Boga ali na vrače. Tudi pri nas se veliko ljudi obrne na alternativce. V katoliški cerkvi je malo ponudbe za molitev za ozdravljenje, npr. Prenova v Duhu, Skupnost Emanuel, Mladi v Kristusu.

G. Mlinarič je diplomiral prav na temo ozdravljenja. Pri izbiri teme in mentorja diplomske naloge se je obrnil na Očeta Špeliča. Svetoval mu je p. Mirana Špeliča in pisanje o zgodovini molitve za ozdravljenje. Pri pisanju naloge ga je vodil Sv. Duh.  Diplomiral je 24.9.2009, na god Antona Martina Slomška. Pred zagovorom diplome je bil zelo nemiren, po molitvi nad njim, strahu ni bilo več in zagovor je bi uspešen.

Glavne ugotovitve o molitvi za ozdravljenje so, da je o tem veliko nepoučenosti, prav tako je veliko ignorance. Ta tema je bila bistvenega pomena za Jezusa, torej tudi za nas. Da molimo za ljudi, za njihovo ozdravljenje. »Ješua« pomeni Bog, ki ozdravlja. Dvajset odstotkov evangelija govori o ozdravljenjih. Jezus je ozdravljal in največkrat v soboto, prav zaradi farizejev in njihovih pravil oz. črke postave, saj so zgrešili bistvo. Znan je primer moža, ki je imel suho roko in ga je Jezus ozdravil. Judje so bili tako jezni, da so ga hoteli umoriti. Jezus je bi pripravljen umreti – za to so ga tudi ubili – zaradi ozdravljanja ljudi.

Nova evangelizacija mora nujno zajemati tudi molitev za ozdravljenje. Rime je postal krščanski prav zaradi ozdravljenja in osvoboditev, v prvi Cerkvi je bilo povsem normalno, da so ljudje vsakodnevno molili za ozdravljenje, tudi laiki.  Bog vedno deluje! Sv. Avguštin (5. stol.) ni več verjel v ozdravljenje, ljudi so pošiljali k relikvijam svetnikov in začeli so se dogajati čudeži. V Hiponu je bilo zabeleženo 72 čudežev. Proti koncu svojega življenja je Sv. Avguštin ponovno začel moliti za potrebe ljudi. Božja beseda nam pravi »na bolnike bodo polagali roke in ti bodo ozdraveli«. (Mr 16,18). Sv. Frančišek Asiški je veljal v Cerkvi za osebo, ki je ozdravil največ ljudi. Ljudje so to povezovali s svetniki, kateri lahko molijo. Gospod pa uporabi vsakega, potrebno je moliti in vztrajati. Govorimo o »namakalni» molitvi za ozdravljenje, v kateri pomakaš osebo v Božjo ljubezen in Božje usmiljenje. Po tej molitvi so bili ljudje ozdravljeni tudi kroničnih bolezni. Če želiš, da te Bog ozdravi, je potrebno moliti. Potrebno je verjeti v ozdravljenje!

Leta 1901 se je v Los Angelesu karizmatični duh ponovno rodil, npr. binkoštniki so danes najhitreje rastoča cerkev, med darovi je tudi dar ozdravljenja. Po 2. vatikanskem koncilu je začela Cerkev ponovno prebujati karizme. Cerkev je izdala dokument o molitvi za ozdravljenje. Leta 2007 je ICCRS izdal praktična navodila za molitev za ozdravljenje.

Bog vedno odgovori na molitev, včasih takoj, včasih postopoma ali pa čez nekaj časa. Potrebno je vztrajati v molitvi. Osebi, ki potrebuje molitev, postavimo tri vprašanja: Ali lahko molim zate? Ali lahko molim zdaj? Ali lahko položim roke nate? Za laike je dobro, da molijo v skupinah. G. Mlinarič je povedal, kako so letos poleti v ZDA zanj in druge molili po več ur, saj tam obstajajo službe za ozdravljenje.

Dobili smo spodbudo, da začnemo moliti za ljudi, za ozdravljenje. Cilj je ljudi pripeljati k Jezusu, da cerkev ne bo vedno bolj prazna. Sanjati o tem, da se bo v vsaki krščanski družini in med krščanskimi brati dogajala molitev za ozdravljenje s polaganjem rok ter sanjati o tem, da bo imela vsaka župnija skupino za ozdravljenje…

Ta izziv je pred nami.

Vrhunec srečanja je bila daritev sv. maše, ob koncu pa so prisotni z veseljem pristopili k molitvi za potrebe posameznikov.

Besedilo in fotografije: Milena Grabušnik